padidekimia

padide kimia.co

تصفیه پساب سنگبری (لجن سنگبری)

شرکت پديده کيميا سپاهان با هدف طراحي و ساخت تجهيزات رفع آلاينده هاي زيست محيطي تأسيس شده است.
در کارخانه هاي سنگبري در فرايند توليد سنگ­هاي تزيني تصفيه و بازيافت آب مصرفي وحفظ محيط زيست يکي از مهمترين بخش ­هاي کارخانه مي­ باشد. بدين منظور عمدتا دو روش براي تصفيه آب در کارخانجات سنگ­بري ارائه شده است که عبارتند از :
1. روش سنتي (حوضچه هاي ته نشيني)
2. روش مدرن (روش هاي صنعتي)
که به اختصار روشهاي مختلف توضيح داده شده است.


روش فيلتر پرس
در اين روش پساب که در کارخانه سنگ بري ايجاد شده وارد مخزني مي­ شود، بعد توسط پمپ­ از اين مخزن وارد تانک ته نشين کننده (کلاريفاير) مي­ شود در طي اين مسير مواد شيميايي مخصوص (فلوكولانت) به پساب اضافه مي­ گردد که موجب تسريع در ته­ نشين کردن گِل سنگ مي­ شود . در تانک ته نشين کننده آب تميز از يک سمت خارج شده و به مخزني جدا منتقل شده تا دوباره به خط توليد پمپاژ شود و از انتهاي مخزن گِل ته نشين­ شده از طريق يک شير اتومات به منبع جمع­ آوري گل منتقل مي­ شود . در اين منبع بعد از همگن کردن گِل ، توسط پمپ

به فيلترپرس پمپاژ مي شود و در آنجا آب موجود در گل گرفته مي­ شود و گل خشک شده از مابين صفحات فيلترپرس جدا شده و تخليه مي­گردد و آب گرفته شده دوباره به خط توليد کارخانه هدايت مي­ شود.


روش اسکرو پرس (Screw Press)
دستگاهي است که از يک مارپيچ مخروطي در داخل يک محفظه طبقاتي لايه لايه که از صفحات به هم فشرده ساخته شده است و تجهيز با يک شيب ?? درجه ساخته شده است، در اين روش سرعت چرخش محور مارپيچي بسيار کم بوده و با فشردن سازي لجن مابين محور پيچش و پوسته هاي بيروني دستگاه، آب از گل جدا مي شود.لازم به ذکر است که قبل از اسکرو پرس مخزني با يک همزن نصب است، که قبل از ورود دوغاب همگن مي شود و در صورت نياز مواد منعقد کننده با پساب ترکيب مي شود. يکي از محاسن عمده اين سيستم، صداي بسيار کم و پاکيزگي محيط کار مي باشد. از ديگر محاسن بزرگ اين روش، امکان بکارگيري مستقيم آن بعد از دستگاهاي خط توليد مي باشد.


روش هيدرو سيکلون
اين دستگاه وسيله اي جهت جداسازي جامدات معلق در مايعات مانند آبگيري لجن و تصفيه فاضلاب با هزينه كم، سرعت بالا و فضاي اشغالي كم مي باشد. ساخت اين دستگاه بر پايه اصول علم فيزيك مي باشد .

هيدروسيکلون، و عملکرد آن بر اساس نيروي گريز از مرکز منجر به جداسازي پودر سنگ و آب تميز شده و اين آب تميز مجددا به چرخه کارخانه سنگبريها باز گرداننده ميشود. ميزان خلوص آب تصفيه شده و عملکرد هيدروسيکلون به پارامترهاي عملياتي، شرايطي و هندسي مورد استفاده، بستگي دارد بنابراين اين روش جداسازي پيشنهاد مناسبي براي صنعت سنگبري ميباشد.
از نظر اقتصادي با توجه به كاهش چشمگير حوضچه هاي ته نشيني و افزايش سرعت آبگيري و تصفيه و همچنين كاهش فضاي لازم براي سيستم مذكور و قيمت نسبتا پايين آن، بسيار اقتصادي و مقرون به صرفه است.

 

روش دکانتور هاي و سپراتور آبگيري لجن
دستگاه سانتريفوژ عمودي يا سپراتور (Separator)
قابل استفاده براي جداسازي دو فاز مايع سبک و سنگين

دستگاه سانتريفوژ افقي يا دکانتور (Decanter)
قابل استفاده براي جداسازي فاز جامد از مايع

دکانتورهاي شرکت پديده کيميا در واقع سانتريفوژهايي افقي هستند که قابليت عملکرد به صورت دائم (پيوسته) را دارند.

اين تجهيز اختصاصاً براي نياز به صنعت آبگيري و همچنين لجن هاي فاضلاب و پس آب سنگبري توسعه يافته . چهارچوب کار بر اساس نيروي گرانشي فاز سبک طراحي شده است.شرکت پديده کيميا به نتايج منحصر بفردي در زمينه آبگيري از لجن چه به صورت سيستم هاي ثابت چه به صورت سيستم هاي سيار رسيده است.


روش ته نشين ساز سريع لاملا
فرايند بازيافت آب توسط ته نشين ساز سريع لاملا.
پساب کارخانه سنگبري پس از ترکيب با فولوکولانت وارد دستگاه لاملا مي شود. پساب پس از عبور از لايه هاي موازي و مورب به صورت دوغاب غليظ شده وارد دستگاه فيلتر خلاء مي شود. سرريز دستگاه لاملا وارد خط برش سنگ مي شود. دوغاب غليظ پس از ورود به دستگاه خلاء، تحت شرايط دوراني خاص در شرايط خلاء قرار گرفته و آب تميز از دوغاب جدا و وارد خط توليد مي شود. کيک حاصله که تقريبا جامد بوده و همان گل سنگ هاي حاصل از برش سنگ است به راحتي قابل انتقال به خارج از کارخانه مي باشد. ته نشين ساز سريع و فشرده لاملا براي کارخانجات برش سنگ بسيار مناسب است.


روش حوضچه ته نشيني
روشهاي تصفيه پساب در کارخانجات سنگبري کشورمان عمدتا به صورت سنتي و با استفاده از حوضچه هاي ته

نشيني و استفاده از مواد ته نشين کننده که در صنعت سنگ به نام “آب صاف کن ” (فلوکولانت) معروف است انجام مي پذيرد. در روش سنتي براي عمليات جمع آوري و بازيافت، معمولا از تعدادي حوضچه بتني به عنوان ته نشين ساز كه با هم مرتبط اند ، استفاده مي شود.
در اين روش پس آب(دوغاب) به حوضچه هاي ته نشيني هدايت مي شود.در اين حوضچه ها گل و ذرات جامد موجود در آب ته نشين شده و آب نبستاً تميز همراه با املاح مجدداً به خط توليد برگردانده مي شود.
اين كار تا آنجايي ادامه مي يابد كه حوضچه ها از گل انباشته شوند .پس از انباشتگي حوضچه ها، عمليات گل کشي انجام شده و گل به گل چال انتقال مي يابد تا آب آن تبخير شود. اين روش، روش کم هزينه اي است ولي معايبي دارد که مهمترين آنها را ميتوان به صورت زير بيان کرد:
تبخير آب به دليل سطح زياد حوضچه ها.
تخصيص زمين بسيار زياد براي بسترهاي خشک کن (گل چال)؛
عدم کيفيت آب خروجي، که منجر به پايين آمدن راندمان دستگاه ساب، افزايش مصرف سگمنت ديسک هاي قله بر و لقمه هاي پوليش کننده مي شود.
تهيه شده توسط موسي مظاهري شرکت پديده کيميا

 

padidehkimiapadidehkimiapadidehkimiapadidehkimia

تصفیه پساب سنگبری| فيلتر پرس|اسکرو پرس|هيدرو سيکلون|دکانتور هاي و سپراتور آبگيري لجن|حوضچه ته نشيني|پارچه فیلترپرس کتان|تصفیه آب | پارچه فیلترپرس پلی استر|پارچه فیلترپرس پ پ|پارچه فیلترپرس نایلون،پارچه پلی پروپیلن،پارچه فیلترپرس پ پ, پارچه فیلترپرس پلی استر, پارچه فیلترپرس کتان, پارچه فیلترپرس نایلون, تولید کننده پارچه فیلترپرس, قیمت و خرید و فروش پارچه فیلتر پرس, لوازم جانبی و مصرفی دستگاه فیلتر پرس، فیلتر سنگ بری،فیلتر سنگبری

 وَمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا * وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا